Jsme profesionální divadelní soubor usilující o nové formy „divadla poezie“ a experimenty na hranicích divadla, literatury a výtvarného umění.

 

Chemické divadlo usiluje zejména o hledání nových forem divadla poezie. Poezie vyrůstá z napětí mezi více rovinami skutečnosti a umožňuje i jinak obtížný pohyb bludišti podvědomí a snů. Obnažuje základní substance života, jde na dřeň, kromě osudů jednotlivce má vždy i hluboký vztah k osudům lidského  společenství, kultury, civilizace. Chceme dělat divadlo poetické, ne však knižní, divadlo v tom nejvnitřnějším smyslu angažované a životné.

 

Chemické divadlo, z.s. je pokračováním spolupráce dramaturga a režiséra Vojtěcha Bárty a scénografky Jany Hauskrechtové, díky níž vznikla již dříve řada imaginativních scénických tvarů, často inspirovaných osudy a dílem význačných zjevů moderní poezie, mj. Daniila Charmse, Stanislawa Ignacy Witkiewicze, Karla Hynka Máchy, Jana Zábrany, Georga Trakla a dalších. Jednotlivé projekty se věnovaly souvislostem mezi životem a dílem osobností, které vydaly svědectví nejen o své době, ale i o nejvnitřnějších zákonech lidské existence. Na uměleckém směřování Chemického divadla se podílejí i Dana Marková a Šimon Krupa. Ke spolupráci si zveme řadu tvůrců, spřízněných nejen generačně.

 

Od sezóny 2014/2015 jsme jedním ze tří nezávislých souborů působících v znovuotevřeném kulturním centru Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3 - Žižkov).

 

Domovská scéna

Venuše ve Švehlovce je nové kulturní centrum umístěné pár kroků od náměstí Jiřího z Poděbrad (mapa). Sál je součástí památkově chráněné budovy Švehlovy koleje, postavené v letech 1923-25 podle návrhu architekta Jana Chládka ve stylu rondokubismu s prvky art deco. Sál střídavě sloužil potřebám studentů (majálesy, společenské akce, studentské kapely a divadla), jako stagiona pro hostující hudební a divadelní produkce nebo jako filmový klub. V devadesátých letech zde nějaký čas fungoval významný hudební klub Belmondo.

Od října 2014 ve Venuši vzniká nové kulturní centrum. Kromě Chemického divadla v prostoru v rámci stálé rezidence působí ještě další nezávislé skupiny: Lachende Bestien a Depresivní děti touží po penězích. Program doplňují hostující představení, filmová promítání, koncerty, besedy, výstavy, instalace, performance, workshopy a komunitní akce.

Součástí foyer je jednoduchý bar s komorní, ale vybranou nabídkou nápojů a drobného občerstvení.

Představení Příhody z bezprostředního neskutečna nově uvádíme také v prostoru DUP39 (Charvátova 39 / 10).

 

Více na: www.venuse-ve-svehlovce.cz

 

 

 

PARTNEŘI

Jana Hauskrechtová - scénografka

Dana Marková - herečka

Bohdan Bláhovec - herec

Vojtěch Bárta - režisér a dramaturg

Marta Vítů - herečka

Šimon Krupa - herec

Vojtěch Hrabák - herec

Pavel Lukáš - grafika, hudba, projekce

Lukáš Večerka - lightdesign

Eliáš Jeřábek - herec

Kajetán Písařovic - herec

Týna Průchová - herečka

Bio Masha - živá hudba

Martin Bitala - lightdesign

Tereza Dočkalová - herečka

Jiří Kniha - herec

Barbora Etlíková - dramaturgie

Jakub Gottwald - herec

Tereza Kmoníčková - produkce

Jindřiška Křivánková - herečka

Eliška Soukupová - herečka

Richard Němec - herec

Vuk Ćelebić - herec

Anna Volná - produkce

Vojtěch Fülep - herec

Tomáš Dianiška - herec

Filip Šebšajevič - herec

Tereza Tausingerová - herečka

Barbora Zelníčková - scénografie, hudba

V kabaretech Chemická Venuše se dále objevili také

Julie Goetzová, Lenka Zahradnická,

Anna Schmidtmajerová, Anna Fišerová,

Lucie Palonciová, Jiří N. Jelínek, Jan Frič,

Bruno Pilz, Jan Kubíček a další.